• ZESPÓŁ SZKOLNO-PRZEDSZKOLNY W KRUSZYNIE

          • I miejsce drużyny z ZSP Kruszyn

          • 27 października w Bożejowicach odbyły się Gminne Zawody w Koszykówce Chłopców, uczestniczyły cztery drużyny gospodarze, Kraśnik Górny, Brzeźnik i Kruszyn. Po bardzo zaciekłej rywalizacji , emocjach i wylanym pocie najlepszą drużyną okazali się chłopcy z Kruszyna, zwyciężyli w każdym meczu. Do szkoły przywieźli puchar i złote medale.

            Marek Kwaśniak

          • ,,Chcemy oddychać czystym powietrzem!’’

          • Miesiące jesienne to okres wzmożonego występowania smogu. To zjawisko nieodłącznie wiąże się z problemem zanieczyszczenia powietrza. Uczniowie naszej szkoły nie mogli przejść obojętnie wobec tego faktu, dlatego w tym miesiącu ustalili priorytet działań proekologicznych- podniesienie poziomu wiedzy ekologicznej na temat ochrony powietrza.

            Ambasadorzy ekologii- Alicja Pawlikowska i Alan Gajaszek (klasa 6) w czwartek 26 października  odwiedzili przedszkolaków z zerówki. Podczas warsztatów dzieci próbowały odpowiedzieć na pytanie: ,,W jaki sposób mogę dbać o czyste powietrze?’’. Kreatywne i ciekawe odpowiedzi zaskoczyły nawet naszych ambasadorów. Ważnym elementem zajęć było uświadomienie najmłodszym, że za stan jakości powietrza w naszym otoczeniu odpowiedzialny jest każdy człowiek. Wskazali również zagrożenia jakie niesie za sobą oddychanie zanieczyszczonym powietrzem. Na koniec wspólnie opracowali prawidłowe zachowania, które warto wprowadzić w codziennym życiu, aby zmniejszyć m.in. emisję dwutlenku węgla. Każdy przedszkolak będzie teraz wiedział, że świadomość zagrożenia to pierwszy krok do poprawy sytuacji.

            Dziękujemy serdecznie zerówce za udział w warsztatach.

            Karolina Piotrów

            Opiekun SU

          • Wycieczka klasy IV i V w Rudawy Janowickie

          • 25.10.2022 r. klasy IV i V wybrały się na wycieczkę w Rudawy Janowickie. Tego dnia, już od rana, zapowiadała się piękna pogoda. Wszyscy uczestnicy w dobrych humorach, tuż po godzinie 8.00, wyruszyli w drogę wygodnym autokarem. Celem były Wieściszowice, miejscowość, w której zaczyna się szlak do Kolorowych Jeziorek. Po dwóch godzinach jazdy mogliśmy rozpocząć pieszą wędrówkę po Rudawach Janowickich. Zielonym szlakiem dotarliśmy do dawnej kopalni pirytów, w której znajdowały się Żółte Jeziorko (z wodą koloru żółtego) i Purpurowe Jeziorko (z wodą koloru brunatnego). Oprócz jeziorek, podziwialiśmy otaczające ciekawe formy skalne. Szczególnie interesujące były tunele i niewielkie jaskinie. Dalsza wędrówka wiodła do Błękitnego Jeziorka. Ta część szlaku była bardziej wymagająca – wspięliśmy się na wysokość 650 m n.p.m. Tutaj mieliśmy parę minut odpoczynku, które poświęciliśmy na podziwianie niesamowitego zjawiska, jakim było zaćmienie Słońca! Uczniowie z przejęciem obserwowali przejście Księżyca przed tarczą Słońca – udało się nawet zrobić zdjęcia. Po kilkunastu minutach ruszyliśmy w dalszą drogę. Przy napotkanym mrowisku uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób wyznaczać kierunki świata, obserwując jego budowę. Ćwiczyli również korzystanie z busoli oraz mapy turystycznej.

            Druga część naszej trasy wiodła z Przełęczy Karpnickiej do schroniska „Szwajcarka”. Po krótkim marszu pod górę dotarliśmy do miejsca, w którym zaplanowane było ognisko z pieczeniem kiełbasek, gry i zabawy na wolnym powietrzu. Idealna pogoda i przepiękne krajobrazy Karkonoszy w jesiennych kolorach sprzyjały wypoczynkowi na łonie natury.

            Do domów wracaliśmy zmęczeni, ale zadowoleni ze wspólnie spędzonego czasu.

            Klaudia Medyńska

          • WYCIECZKA DO CENTRUM ANIMACJI W BOLESŁAWCU

          • Dnia 25.10.2022 r, uczniowie klasy I a i I b wybrali się na wycieczkę do Centrum Animacji dla Dzieci Foremka w Bolesławcu. Po przybyciu na miejsce zostały przypomniane zasady bezpiecznej zabawy. Wszyscy chętnie układali konstrukcje z drewnianych klocków,
            a na zakończenie odbyła się „bitwa” na pianki. Był to czas nie tylko na rozwijanie ogólnej sprawności fizycznej uczniów, ale także okazja do rozładowania dziecięcej energii, a co najważniejsze – radosnej zabawy. Wspólnie, miło spędzony czas integrował uczniów,
            a zabawa klockami oraz budowanie konstrukcji rozwijały ich wyobraźnie oraz orientację przestrzenną. Następnie wyruszyliśmy pieszo do siedziby bolesławieckiego Nadleśnictwa. Głównym celem tej części wyprawy było rozbudzanie u dzieci zainteresowania leśną przyrodą. Na miejscu przywitała nas Pani leśniczy, która barwnie opowiedziała nam
            o roślinności i mieszkańcach lasu. Uczniowie słuchali z uwagą, oglądając eksponaty. To był udany wyjazd, który na długo pozostanie w pamięci dzieci.

            Joanna Rej

          • WYJĄTKOWY DZIEŃ W ZSP KRUSZYN....

          • 21 października to dla społeczności szkolnej z Kruszyna dzień wyjątkowy. Właśnie od tego dnia szkoła nosić będzie imię Św. Jana Pawła II.

            Działania poprzedzające nadanie imienia SP Kruszyn  rozpoczęły się już w roku 2019,  a efektem był wyjątkowy dzień 21 października 2022 r, który zaczął się od porannej Mszy Św. W trakcie jej trwania poświęcony został nowy sztandar szkolny. Został on ufundowany przez Radę Rodziców, nauczycieli, uczniów, Urząd Gminy Bolesławiec, sołectwa, przedstawicieli firm i instytucji oraz fundatorów indywidualnych. Mszę Świętą odprawił ks. dr Jarosław Kowalczyk – Dyrektor Wydziału Katechetycznego Legnickiej Kurii Biskupiej. O uczniów, nauczycieli oraz wszystkich pracowników kruszyńskiej szkoły modlili się również ks. Ludwik Maciak – Proboszcz tutejszej parafii oraz ks. dr Mariusz Habinia

              Następnie cała społeczność szkolna oraz zaproszeni goście przeszli do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego na dalszą część uroczystości, czyli odsłonięcie pamiątkowej tablicy, ufundowanej przez Gminę Bolesławiec. Dokonali tego Zastępca Wójta Gminy Bolesławiec – Roman Jaworski, Dyrektor szkoły – Dariusz Kunaszko, Przewodniczący Rady Gminy – Bogusław Uziej, Przewodnicząca Rady Rodziców – Ewelina Zawada oraz Alan Gajaszek – Przewodniczący Szkoły.

            Kolejna część uroczystości odbyła się w sali gimnastycznej. Tam gości powitali uczniowie. Wprowadzono poczty sztandarowe oraz odegrano hymn państwowy. Akt nadania sztandaru Szkole Podstawowej im. Św. Jana Pawła II w Kruszynie odczytała Ewelina Zawada – Przewodnicząca Rady Rodziców. Następnie Dyrektor – Dariusz Kunaszko podziękował rodzicom i przekazał go uczniom. Akt ślubowania przeczytał Zastępca Wójta – Roman Jaworski. Po ślubowaniu głos zabrał ponownie Dyrektor szkoły, a Przewodniczący Rady Gminy – Bogusław Uziej odczytał tekst uchwały Rady Gminy o nadaniu imienia.

            Specjalny program artystyczny zaprezentowali uczniowie, którzy przybliżyli zebranym sylwetkę Jana  Pawła II. Jednocześnie 22 października ustanowiono w placówce Dniem Patrona.

            Następnie głos oddano Zastępcy Wójta – Romanowi Jaworskiemu, który we wzruszającym przemówieniu opowiadał o tym, jak przebiegał proces nadania imienia kruszyńskiej placówce. Wspomniał także o tym, że 5 lat temu obchodziliśmy w Kruszynie jubileusz 70-lecia szkoły, a dziś, 75 lat od jej powstania, dokonuje się kolejny, historyczny dla placówki akt.

            Następnie Dyrektorka Delegatury Kuratorium Oświaty w Jeleniej Górze – Joanna Studniarek przeczytała list, wystosowany przez ministra – Przemysława Czarnka do dyrektora i grona pedagogicznego. Kolejno gratulacje złożyli Kazimierz Pleśniak – Prezes Zarządu Dolnośląskiego Oddziału Regionalnego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci oraz Jadwiga Bobek – Prezes Zarządu Oddziału Miejskiego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Bolesławcu.

            Warto podkreślić, że w uroczystości wzięła udział delegacja szkoły im. św. Jana Pawła II z Osiecznicy wraz z pocztem sztandarowym.

            W tym tak uroczystym dni Zespołowi Szkolno-Przedszkolnemu została przyznana zbiorowa odznaka „PRZYJACIEL DZIECKA” nadana przez Zarząd Główny Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Warszawie – symbolicznego przekazania odznaczenia dokonał przez dekorację sztandaru- Prezes Dolnośląskiego Zarządu Okręgowego Towarzystwa przyjaciół Dzieci – Pan Kazimierz Pleśniak

            Ostatnim punktem programu były podziękowania dla osób wspierających i darczyńców. Wręczyli je Dariusz Kunaszko, Ewelina Zawada oraz Dariusz Duran – Przewodniczący Rady Szkoły.

          • WYCIECZKA KLAS IIa i IIb

          • 11 października klasy II A I II B wraz ze swoimi wychowawczyniami udały się na pierwszą w tym roku szkolnym wycieczkę krajoznawczą. Celem tej wyprawy była Szklarska Poręba. Prognoza pogody zapowiadała piękny jesienny dzień. Od rana świeciło słońce i wprawiło uczestników wycieczki w dobry nastrój. Dodatkowo piękne jesienne krajobrazy ukazujące się za oknami autokaru zapowiadały udaną wyprawę.

                Pierwszym punktem wycieczki była wizyta w Leśnej Hucie. Na oczach dzieci mistrzowie hutnictwa wykonali ręcznie  z masy szklarskiej figurki kotka, pieska, słonika, ptaszka, a nawet dinozaura. Po pokazie wszyscy odwiedzili sklep, w którym można było kupić różnorodne szklane wyroby.  Przywiezione do domu pamiątki będą wspaniałym wspomnieniem z wizyty w hucie.

               Potem przyszedł czas na wędrówkę. Z Leśnej Huty udaliśmy się Szlakiem Walońskim do Wodospadu Szklarki. Po drodze dzieci podziwiały piękno górskiej przyrody. Wspaniale poradziły sobie z trudami wędrówki. Gdy oczom małych turystów ukazał się wodospad, zachwytom nie było końca.

               Po zrobieniu zakupów w punktach z pamiątkami, zjedzeniu posiłku w Jeleniej Górze, wyruszyliśmy do Kruszyna. Po drodze zawitaliśmy jeszcze do Pilchowic, aby podziwiać zaporę, drugą pod względem  wysokości w Polsce oraz zabytkowy most kolejowy ( najwyższy w naszym kraju). Piękno przyrody w jesiennych kolorach podkreśliło urok zwiedzanych miejsc.

                Powrotna podróż minęła szybko. Dzieci zmęczone, w dobrych humorach radośnie powitały oczekujących na nie pod szkołą rodziców.

             

                                                                                                          Wychowawczynie klasy II A I II B –

                                                                                                Joanna Czaplicka, Małgorzata Skrzypek - Kania

          • WIZYTA W BIBLIOTECE

          • Poprzedni rok szkolny, był rokiem szczególnym, rokiem, który odebrał uczniom możliwość uczestniczenia w wielu ciekawych inicjatywach. Jedną z nich były lekcje biblioteczne prowadzone przez Panią Grażynę Wężyk w Gminnej Bibliotece Publicznej w Kruszynie.

            Dlatego w tym roku szkolnym, już we wrześniu, Pani Grażyna zaprosiła do siebie uczniów klasy pierwszej A Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Kruszynie.

            Pani bibliotekarka zapoznała dzieci z funkcjonowaniem biblioteki, omówiła sposób  w jaki należy zapisać się do biblioteki, aby stać się jej czytelnikiem. Przeczytała uczniom fragmenty książek, mówiące o tym, jak trzeba dbać o książki, aby służyły innym jak najdłużej. Opowiedziała, według jakiej zasady układa się książki na półkach, jakie są działy i z których mogą korzystać uczniowie klas młodszych.

            Dzieci z zainteresowaniem słuchały, zadawały nurtujące je pytania, na które Pani Grażyna wyczerpująco odpowiadała. Obejrzały wszystkie regały z książkami, księgozbiór podręczny i elementy czytelni.

            W drugiej części spotkania przyszedł czas na wspólną zabawę i „obejrzenie teatrzyku”. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem wykonały również przepiękną pracę plastyczną.

            Uczniowie wyszli ze spotkania bardzo zadowoleni, z postanowieniem zapisania się do biblioteki i wypożyczania książek.

            Bardzo dziękujemy Pani Grażynie Wężyk za zaproszenie i bardzo ciekawe zajęcia.

            Jolanta Pańczak

          • DZIEŃ CHŁOPAKA

          • Dzień Chłopaka przypada w Polsce zawsze na 30 września. Właśnie wtedy dziewczęta i panie mają niebywałą okazję obdarować Panów mniejszym
            lub większym upominkiem. Tym sposobem wyrażają swoją pamięć, życzliwość
            i szacunek do nich. W piątek 30 września w Zespole Szkolno-Przedszkolnym
            w Kruszynie, w klasach 1-3  również był obchodzony Dzień Chłopaka. Dziewczynki oprócz tradycyjnych życzeń i odśpiewania sto lat, wręczyły kolegom drobne prezenty oraz zorganizowały słodki poczęstunek. Obchody Dnia Chłopaka minęły w sympatycznej i miłej atmosferze.

            Joanna Piechota

          • WYCIECZKA KLAS Ia i Ib do Osieczowa

          • Dnia 27 września 2022r. uczniowie klasy I a i klasy I b wybrali się na wycieczkę do Szkółki Leśnej w Osieczowie. Było super! Już na „dzień dobry” pani Ania, która jest leśnikiem, zaprowadziła nas na wyspę w środku lasu. Tutaj czekało na nas ognisko, w którym mogliśmy upiec przywiezione z domu kiełbaski. Następnie przeszliśmy do miejsca, gdzie rosną młode rośliny, które „uczą się, jak żyć”, podobnie, jak dzieci w szkole.  Pani Ania pokazała krzewy i drzewa, omówiła różnice między nimi. Opowiedziała o swojej pracy. Z dużym zainteresowaniem dzieci oglądały drzewa, ich owoce, korę. Na zakończenie pobytu w  Szkółce Leśnej, dzieci zjadły upieczone wcześniej kiełbaski. Niestety czas szybko leci i trzeba było wracać do szkoły. Serdecznie dziękujemy za możliwość poznania tajników lasu, możliwość ciekawego spędzenia czasu, zintegrowania zespołów klasowych oraz poszerzenia wiedzy  o roślinach i wiedzy z zakresu ochrony środowiska.

            Jolanta Pańczak

          • SPRZĄTANIE ŚWIATA

          • ,,ZmieniaMY świat na lepsze”

            W dniach 16-18 września przypada 29. finał ogólnopolskiej Akcji Sprzątania Świata. W tym roku postanowiliśmy uczcić tę inicjatywę propagując działania ograniczające nadmierne generowanie odpadów. Codziennie dokonujemy decyzji, które wpływają na otaczające nas środowisko, dlatego w piątek 16-tego września uczniowie przynieśli jedzenie i picie w opakowaniach wielokrotnego użytku lub opakowaniach ekologicznych. Ponadto dzięki współpracy z Panią Moniką Czarnotą-wychowawcą zerówki, rozpoczął się cykl warsztatów edukacyjnych, które prowadzić będą ,,Eko Ambasadorzy. W tym miesiącu w rolę ,,Eko Ambasadorów” wcieliły się uczennice klasy 8a- Jagoda Marcinowska, Alicja Tchorowska, Maja Pawluk oraz Kaja Krupka. To właśnie w piątek zostały przeprowadzone pierwsze warsztaty edukacyjne dla dzieci z zerówki. Poprzez zabawę przekazywały wiedzę o konieczności dbania o środowisko, a także udzieliły rad w jaki sposób segregować śmieci. Serdecznie dziękujemy grupie sześciolatków za tak miłe przyjęcie i aktywny udział w warsztatach!

            Karolina Jopek

          • DZIEŃ KROPKI

          • W dniu 15 września 2022  roku w naszym przedszkolu świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki.

             Jest to święto, które ma na celu pobudzanie kreatywności, pomysłowości, talentu i odwagi w pokonywaniu trudności. Dzieci tego dnia przyszli ubrane w grochy, kropki i groszki. Świętowanie rozpoczęliśmy  od zapoznania się z historią  Vashti. Dzieci wysłuchały jej historii, a także obejrzały krótki filmik o tytułowej "Kropce".

             Kolejnym punktem tego dnia było uczestnictwo w wielu zabawach z kropką - przedszkolaki rysowały swoje "dzieła", ozdabiali kropkę, układali "kropkowe" wzory, była także "kropkowa dyskoteka" oraz zabawa z chustą animacyjną. Przedszkolaki bardzo chętnie i aktywnie uczestniczyły w zajęciach.

             

            Monika Czarnota

             

          • "Smacznie i zdrowo...malinowe szaleństwo"

          • Rozpoczynając program ,,Smacznie, zdrowo, kolorowo" dnia 08.09.2022, uczniowie zerówki wraz z opiekunami postanowili połączyć przyjemne z pożytecznym i zasadzili maliny na terenie przedszkolnego placu zabaw. Zaraz po śniadaniu do naszych dzieci zawitał gość specjalny z koszem pełnym malinowych smakołyków z własnego ogrodu. Dzieci chętnie wypowiadały się na temat właściwości malin i przetworów z tych owoców. Uczniowie okazali się prawdziwymi znawcami a także smakoszami w tym temacie. Następnie dzieci spróbowały swoich sił w przedszkolnym ogródku. I tutaj również uczniowie zerówki poradzili sobie doskonale. Podczas prac ogrodowych został poruszony ważny temat - gromadzenia i używania w ogrodzie wody deszczowej. Na końcu dzieci zostały nagrodzone świeżymi owocami malin, a malinowy uśmiech towarzyszył wszystkim już do końca dnia. 

             

            Justyna Kiepura

          • UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2022/2023

          • UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2022/2023

            Jak co roku, 1 września, zabrzmiał po wakacjach pierwszy dzwonek rozpoczynający kolejny - 2022/2023 – rok szkolny. W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Kruszynie uczniowie, nauczyciele, pracownicy, rodzice oraz zaproszeni goście powitali pierwszoklasistów, którzy dostąpili aktu pasowania na ucznia.

             Po krótkiej części artystycznej uczniowie klasy pierwszej złożyli ślubowanie i zostali pasowani na pełnoprawnych uczniów tej szkoły. Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w kruszynie podziękował wszystkim za zaangażowanie w przygotowanie uroczystości i życzył wszelkiej pomyślności w nowym roku szkolnym.

            Uroczystość zakończyły klasowe spotkania z wychowawcą.

          • ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2021/2022

          • Wydawać by się mogło, że piątek, 24 czerwca, to tylko jeden z kolejnych dni w roku. Nic bardziej mylnego, ponieważ w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Kruszynie odbyło się uroczyste zakończenie roku szklonego.

            Dziś uroczyście zamknięty został  kolejny rok ciężkiej pracy i intensywnej nauki. Wspominaliśmy wydarzenia z życia szkoły, przybliżyliśmy wszystkie sukcesy uczniów, a wszystko to w podniosłym uroczystym akcencie. Nasi podopieczni otrzymali świadectwa za fantastyczne wyniki w nauce. Nie zabrakło także wyróżnień i podziękowań. W tym roku tytuł Primus Inter Pares przyznano uczennicy klasy VIIIb : Katarzynie Jaworskiej za wybitne osiągnięcia w nauce oraz wzorowe zachowanie.  Ponadto uhonorowano uczniów, którzy otrzymali świadectwa z czerwonym paskiem, a rodzicom wręczono listy gratulacyjne.  Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w uroczyście pożegnał absolwentów naszej szkoły - po raz kolejny z uśmiechem, ale i wzruszeniem podsumowaliśmy ten rok wypuszczając spod naszych skrzydeł wyjątkowych absolwentów. Z tego miejsca wszystkim życzymy udanych i zasłużonych wakacji, a uczniom klas ósmych w szczególności życzymy pomyślności oraz odwagi do zdobywania świata!

             

          • CZAS ROZWINĄĆ SKRZYDŁA...

          •             Pod hasłem ,, Jeśli potrafisz o czymś marzyć, potrafisz także tego dokonać…” 24 czerwca 2022 r., sześciolatki
            z Przedszkola Publicznego w Kruszynie zakończyły rok szkolny 2021/2022.

                        Dzieci na pożegnanie z przedszkolem przygotowały  pod kierownictwem swojej wychowawczyni-
            Patrycji Marcinowskiej fantastyczne przedstawienie słowno – muzyczno - taneczne. Opowiedziały w nim o swoich doświadczeniach przedszkolnych, o nawiązanych przyjaźniach i o tym, że są gotowe do dalszej edukacji już w szkole.

                        Przedstawienie było - jak same dzieci - radosne i entuzjastyczne, choć polały się też łezki, bo rozstania nigdy nie są łatwe. Widownię zapełnili dumni rodzice oraz goście, którzy chętnie oklaskiwali występy przedszkolaków.

                        Na zakończenie dzieci otrzymały nagrody książkowe, dyplomy i personalizowane medale.

            Pani Patrycja i Pani Joanna podziękowały Rodzicom za współpracę, a dzieciom za wspólną  przygodę, natomiast Rodzice wyrazili swoją wdzięczność za trud włożony w wychowanie i edukację dzieci.

            To były piękne i wzruszające chwile, które na długo zagoszczą w naszej pamięci.

             

                                                                                                                                  Patrycja Marcinowska

          • Uczniowie w Sądzie Rejonowym

          • 14 czerwca 2022 roku, uczniowie klasy drugiej i trzeciej Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Kruszynie udali się na wycieczkę do Bolesławca. Jej celem było zwiedzenie budynku Sądu Rejonowego oraz zajęcia w Miejskiej Bibliotece Publicznej – Centrum Wiedzy.

            Pierwszy punkt wycieczki był strzałem w dziesiątkę – dzieci z dużą uwagą wysłuchały historii gmachu sądu oraz dowiedziały się, na czym tak naprawdę polega praca sędziego. Sędzia Zdzisław Patreuha, w niezwykle ciekawy sposób przybliżył dzieje budynku. Uczniowie dowiedzieli się, że budynek Sądu Rejonowego, czyli dawne gimnazjum, to jedna z najciekawszych budowli wzniesionych w XIX wieku w mieście. Potężny obiekt, z czwartą pod względem wysokości wieżą w Bolesławcu, mierzącą prawie 39 metrów, wyróżnia się spośród zabudowy neogotyckimi formami. Dzieci miały okazję przebywać w jednym z najpiękniejszych świeckich wnętrz w Bolesławcu – w auli o bogatym wystroju z ciekawym programem ikonograficznym. Na ścianach auli są przedstawione popiersia wybitnych przedstawicieli nauki starożytnej i niemieckiej (w tym również polskiego uczonego Kopernika), znaki zodiaku, wyobrażenia czterech cnót. W oknach są wprawione kolorowe witraże.

            Pan sędzia przekazał również informacje dotyczące tego, w jaki sposób i gdzie są przesłuchiwane dzieci. Uczniowie mieli możliwość przebywać w tak zwanym „Niebieskim pokoju”. Dowiedzieli się również o konsekwencjach wynikających z łamania zasad i przepisów.

            Drugim punktem wycieczki była Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Kamila Norwida - Centrum Wiedzy w Bolesławcu. Nasze dzieci jako pierwsze, miały okazję zwiedzić otwartą dzień wcześniej SOWĘ – czyli Strefę Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności. SOWA obejmuje „Wystawę” 15 eksponatów interaktywnych i „Majsternię”, które tworzą przestrzeń do samodzielnego eksperymentowania. 

            Dzieci miały możliwość uczenia się, opartego na samodzielnym poszukiwaniu i odkrywaniu – eksperymentowaniu. Metoda ta umożliwia poszerzenie wiedzy, a także wspiera rozwój kompetencji przyszłości, inspiruje, skłania do współpracy, rozbudza ciekawość, kreatywność i poczucie sprawczości. Uczyły się, m.in. poprzez: odkrywanie zjawisk i praw rządzących światem w toku interakcji z eksponatami (Wystawy), rozwiązywanie zadań konstrukcyjnych i logicznych (Majsternia).

            Zabawom, doświadczaniu i radości nie było końca.

            Miłym akcentem wycieczki były … lody, które wszystkim bardzo smakowały oraz pobyt na placu zabaw przy ul. Ignacego Łukasiewicza.

            Pragniemy podziękować pani Agnieszce Woźniak, za zorganizowanie zwiedzania gmachu sądu oraz pani Małgorzacie Chrzan, za pomoc w opiece nad dziećmi w czasie wycieczki.

                                                                                                                Marzanna Gal, Jolanta Pańczak

          • Uczniowie u... Vincenta Van Gogha

          • 10 czerwca uczniowie klasy : 8 a , b i 7 b Naszej szkoły  przenieśli się w nieco inny wymiar.

            Wymiar zupełnie nowoczesnego poznawania sztuki. Dzięki multi sensorycznej wystawie dzieł genialnego malarza Vincenta Van Gogha uczniowie mogli oddać się podróży w inny świat- świat impresjonistycznego malarstwa. Przez 45minut oglądania obrazów mogliśmy wysłuchać ciekawej biografii malarza, którego geniusz nie był rozumiany przez współczesnych mu odbiorców.

            Uczniowie byli zainteresowani, oddali się tej wyjątkowej chwili i jak zaczarowani chłonęli wiadomości  dotyczące życia i twórczości artysty okraszone nietuzinkową prezentacją jego wybitnych dzieł.

            Kolejnym punktem programu wycieczki był wyskok do GO JUMP we Wrocławiu. Trampoliny znów przeniosły naszych podopiecznych w wymiar świata zabaw, gdzie prawa grawitacji zostały przez niektórych obalone- przeskoczone😊

            Wycieczka udała się dzięki zaangażowaniu wychowawców : Pani Karolinie Jopek , pani Ewie Śliwińskiej i pani Ani Kaluzce, a także świadczącemu opiekę medyczną, niestrudzonemu rodzicowi- panu Dariuszowi Duranowi.

          • POLICJA & UCZNIOWIE ZSP KRUSZYN

          • 7 czerwca uczniowie klasy drugiej i trzeciej Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Kruszynie udali się na wycieczkę do nowo wybudowanej Komendy Powiatowej Policji w Bolesławcu.

            Nowy obiekt składa się z trzech budynków. Dzieci miały okazję zwiedzić cześć główną budynków, która jest przeznaczona dla administracji, oraz miejsce z kojcami dla psów służbowych, które już niebawem rozpoczną swoją służbę. Ze względu na to, że komenda jest tzw. miejscem strategicznym, nie było możliwości zobaczenia pozostałych pomieszczeń.

            Pani policjantka, w oparciu o prezentację, zapoznała zebranych z zasadami bezpieczeństwa w czasie wakacji, w domu, na drodze i nad wodą. Szczegółowo omówiła zasady postepowania w kontaktach z nieznajomymi.

            Na zakończenie spotkania, wszystkie dzieci miały możliwość zrobienia sobie w profesjonalny sposób, odcisku linii papilarnych na specjalnym blankiecie.

            Bardzo dziękujemy pani asp. szt. Annie Kublik-Rościszewskiej za pomoc w zorganizowaniu wycieczki oraz pani sierżant Agnieszce Skoczypiec za ciekawą prelekcję i oprowadzenie grupy po budynku.

          • Działamy proekologicznie!

          • Działalność Stowarzyszenia ,,Nasze Łaziska” wspiera m.in. aktywność oświatową i wychowawczą na rzecz środowiska lokalnego, rozwija wiedzę o regionie oraz dba o popularyzowanie wartości historycznych, kulturowych, przyrodniczych i krajobrazowych.

            Działania proekologiczne mają ogromną moc sprawczą, dlatego w dniu 02.06.2022r. członkini Stowarzyszenia ,,Nasze Łaziska” Pani Joanna Łucka zorganizowała akcję wolontariacką na rzecz społeczności lokalnej oraz świadomości proekologicznej, w której wzięli udział uczniowie klasy 8a. Głównym założeniem akcji było uprzątnięcie śmieci w obrębie Pokutujących Skałek. W trakcie tej wspaniałej inicjatywy mieliśmy okazję wysłuchać historii związanej z naszym regionem, a także legendy na temat Pokutujących Skałek. Dzięki tej akcji uczniowie powiększyli swoją świadomość ekologiczną, a także zgłębili wiedzę dotyczącą regionu oraz lokalnego środowiska. Uczniowie czynnie przyczynili się do poprawienia jakości środowiska lokalnego. Dziękujemy za stworzenie takiej możliwości.

                                                                                                                                                     Karolina Jopek